Ebben a rovatban hasznos jogi tanácsokkal, hírekkel valamint jogszabályfigyelővel segítjük az olvasókat a tudatos fogyasztói magatartás kialakítása érdekében.
Egy másik esetben a gázmérő óra a lépcsőházban, közvetlenül a bejárati ajtó mögött helyezkedett el. A régi ajtó elérte az órát, de több költözés is volt a házban. Mivel szűk a lépcsőház, ezért az ajtó neki csapkodása okozhatta az óra sérülését, vagy a költözések során is neki ütközhetett egy-egy bútor a fordulás közben. A fogyasztó ezért vitatta a sérülés okát és időpontját, így a kiszabott kötbér követelés jogosságát is.
Ebben az esetben a szolgáltató tartott egy újabb helyszíni szemlét, melyet követően elengedte a kötbér követelését. A fogyasztót azonban tájékoztatták arról, hogy amennyiben a gázmérő külső falon vagy lépcsőházban, közös használatú térbe van elhelyezve, akkor az 1/1977.(IV.6.) NIM rendelet 30.§ (2) bekezdése szerint zárható ajtajú fülkében kell elhelyezni. Annak érdekében, hogy a jövőben ne forduljon elő ilyen helyzet, ezen állagmegóvási kötelezettségnek eleget kell tenni.
Mit is kell tudni a szabálytalan gázvételezésről?
Az első és legfontosabb, hogy nem azt jelenti, hogy loptuk a gázt. A jogszabály szerint már az szabálytalan vételezésnek minősül, ha:
a) a fogyasztásmérő berendezésen vagy mérési rendszeren elhelyezett nyomóbélyegzővel lezárt zárópecsét vagy egyéb jogi zár (a továbbiakban együtt: plomba) sérülését a földgázkereskedőnek, vagy a földgázelosztónak a sérülés észlelését követő 2 munkanapon belül nem jelentjük be,
b) a fogyasztásmérő berendezésen vagy mérési rendszeren elhelyezett plomba, vagy a mérőberendezés megrongálásával a fogyasztásmérő berendezést méretlen gáz felhasználására alkalmassá teszi valaki,
c) a fogyasztásmérő berendezés megrongálásával méretlen gáz vételezése történik,
d) a fogyasztásmérő berendezés megkerülésével méretlen gáz vételezésére alkalmas állapotot idéz elő valaki.
A jogszabály nem mondja ki, hogy ezt mi, felhasználók tesszük meg, de az objektív felelősség miatt, mi, felhasználók leszünk felelősségre vonva, ugyanis a gázmérő állagmegóvása és védelme a fogyasztó kötelezettsége.
Az is nagyon fontos szabály, hogy a szerződésszegést minden esetben a földgázelosztó köteles bizonyítani.
Tehát, ha a felhasználó a szabálytalan vételezést vitatja, az elosztói engedélyes köteles a fogyasztásmérő berendezés kötelező szakértői (szerkezeti) vizsgálatát az igazságügyi szakértői névjegyzékben szereplő igazságügyi szakértővel elvégeztetni.
Ha a szakértői vélemény nem egyértelmű, ellentmondások vannak benne, vagy nem mondja ki a meghibásodási okot, egyáltalán nem tesz nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogyan keletkezhetett a belső sérülés, akkor azt nem kell elfogadnunk. Ebben az esetben, ha a szolgáltató mégis követeli a kötbér összegét, akkor forduljunk békéltető testülethez.
Mi a következménye a szabálytalan vételezésnek?
A szolgáltatók kötbér fizetését követelhetik, melynek nagysága az Üzletszabályzatukban kerül rögzítésre. Mértéke a több százezer forintot is eléri, így legyünk óvatosak és körültekintőek, hogy elkerülhessük ezen összeg megfizetését.
Fontos tudni, hogy az éves leolvasások alkalmával nem a szolgáltató szerelői olvassák le az órákat, ezt a feladatot általában kiadják laikusoknak. A leolvasók feladata mindössze annyi, hogy dokumentálják fényképfelvételekkel is az óra aktuális állását. Tehát azzal sajnos nem lehet érvelni, hogy a leolvasáskor nem jeleztek problémát, mert a leolvasó nem is nézi meg az órát abból a szempontból, hogy sérült-e.
< Előző | Következő > |
---|